Haberler Oyun-İş Dünyası

ABD’li senatörler, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasıyla ilgili endişelerini dile getiren bir mektup yazdı

Ocak ayında Microsoft, oyun endüstri devi Activision Blizzard’ı 68.7 milyar dolarlık şok edici bir anlaşmayla satın alma planlarını açıkladı.

O sırada, bunun Activision Blizzard’da devam eden cinsel taciz ve istismar soruşturmaları üzerindeki etkisi konusunda endişeler vardı. Ancak bu hafta, dört ABD senatörünün anlaşmayla ilgili olarak FTC’ye bir endişe mektubu imzalamasıyla işler çok daha ciddi bir hal aldı. Satın alma, Activision Blizzard’ın grevdeki işçilerinin müzakere pozisyonu için daha kötü sonuçlara yol açarsa, FTC’nin ileriye dönük birleşmeye karşı çıkması gerektiğini savunuyorlar.

Sens. Bernie Sanders, Elizabeth Warren, Sheldon Whitehouse ve Cory Booker, FTC’den anlaşmanın meşruiyetini araştırmasını talep eden imzaların arkasındaki senatörler . Mektup, Activision Blizzard’daki hükümet soruşturmalarının ortaya çıkardığı, cinsel suistimal ve ayrımcılığın faillerinin şirket ve CEO’su Bobby Kotick tarafından korunduğu iddia edilen “erkek kardeşlik kültürü” hakkında ayrıntılı bilgi veriyor.

Activision Blizzard çalışanlarının Kotick’in bu nedenle istifa etmesi yönünde yaptığı çağrılar da vurgulandı. Microsoft’un satın alınması, Kotick’in en az 2023’e kadar CEO olarak kalmasıyla sonuçlandı ve gönüllü olarak ayrılmadığı takdirde ona milyonlarca kâr ve potansiyel bir “altın tazminat” garantisi verdi.

Mektup ayrıca Microsoft’un fırsatçı satın alma çabalarını, Activision Blizzard çalışanlarının sendikalaşmaya çalışan çabalarına potansiyel olarak zarar vermekle suçluyor. Geliştirici Raven Software’deki QA çalışanları, Ocak ayında haftalarca greve gittikten sonra kurulmuş bir sendikanın gönüllü olarak tanınmasını talep etmeye başladı.

Microsoft, şirkette sürmekte olan sendika girişiminin sonucuna saygı duyacağını söylese de, senatörler bunu “Microsoft’un vaadi konusunda hiçbir güvence sağlamayan” bir sözde hizmet olarak nitelendiriyor ve “Microsoft’a sendikalaşma sürecini baltalamak için birçok yol bırakıyor” dedi. Ve mektupta 2014’te Microsoft QA çalışanlarının sendikalaştığı ve iki yıl sonra işten çıkarıldığı bir örneğe işaret ettiler.

Mektup, “Teknoloji endüstrisindeki konsolidasyon ve bunun işçiler üzerindeki etkisi konusunda derin endişe duyuyoruz ve önerilen bu birleşme, istikrarlı bir iş ve güvenli çalışma ortamı için verdikleri mücadelede Activision Blizzard’daki işçilere şimdiden zarar verdi.” Anlaşmanın rekabete aykırı etkilerini değerlendirirken FTC’den her iki şirketin tarihini ve birleşmenin kendisini dikkate almasını istediler.

ABD hükümeti Microsoft’un Actvision’ı satın almasını araştırırken, cinsel taciz ve ayrımcılık iddiaları yüzeye çıktıkça Activision Blizzard’ı daha fazla dava vurmaya devam ediyor.

Kaynak

0
0
0
0
0
20
0

Bir cevap yazın

EnglishTurkish