Genel Haberler Oyun-İş Dünyası

Activision Blizzard başka bir cinsel taciz davasıyla karşı karşıya!

Activision Blizzard’a bir cinsel taciz davası daha açıldı. Lisa Bloom’un hukuk firması, Activision Blizzard’a karşı “Jane Doe” olarak tanımlanan bir davacı adına dava açtı. Jane Doe, şirkette çalışırken cinsel tacize ve ayrımcılığa maruz kaldığını iddia ediyor. Davada sanık olarak Activision Blizzard, Blizzard Entertainment, üç eski Blizzard çalışanı, iki mevcut çalışan var.

İçerik uyarısı: Bu hikaye cinsel taciz açıklamaları içerir.

Davadaki iddiaların çoğu, adı geçen sanıklardan biri olan eski bir Blizzard çalışanı ve mevcut bir Microsoft çalışanı olan Mark Skorupa’yı içeriyor. Doe, BT departmanındaki Skorupa’yı ve başka bir Blizzard çalışanını desteklemek için kıdemli bir idari asistan olarak işe alındı ve davaya göre, Skorupa, Doe’nun ilk gününde bir öğle yemeği sırasında elini Doe’nun kucağına koyması da dahil olmak üzere Skorupa istenmediği halde Doe’ya sarılarak ona yönelik cinsel yorumlar ve ilerlemeler yaptı.

Doe’nun davası, hem yöneticiler hem de İnsan Kaynakları tarafından şikayetleri tekrar tekrar reddediliyor. Ayrıca şirketin kendisine cinsel taciz şikayetleriyle İnsan Kaynaklarına gittiği için misilleme yaptığını ve İnsan Kaynakları’nın “Bayan Doe’nun cinsel taciz şikayetlerini reddettiğini, bunun sadece çalışanın kibar davrandığını ve onunla arkadaş olmaya çalıştığını söylediğini iddia ediyor. İnsan Kaynakları, Activision Blizzard’a çok zarar verebileceği için Bayan Doe’dan tüm sorunlarını, endişelerini, kayıtlarını veya e-postalarını kendisine saklamasını istedi.

Dava, Skorupa’nın Doe’ya karşı bir dizi incitici yorum yaptığını, şirketin Doe’nin rütbesini düşürdüğünü ve başvurduğu şirkette başka pozisyonlar almasını engellediğini iddia ediyor.

Dava, Doe’nun 8 Aralık’ta bir basın toplantısında deneyimleri hakkında konuştuğunu ve Doe’nun muhtemelen aynı gün Bloom tarafından düzenlenen bir konferansta kendisini “Christine” olarak tanımlayan kadın olduğunu belirtiyor.

Activision Blizzard, yorum talebine hemen yanıt vermedi. Activision Blizzard, California eyaletinin Temmuz ayında şirkete karşı cinsel taciz davası açmasından bu yana işyeri kültürü nedeniyle yoğun bir inceleme altında. Bu dava, intihar eden bir çalışana isimsiz olarak atıfta bulundu ve ailesi o zamandan beri Activision Blizzard’a karşı kendi davalarını açtı. The Washington Post’a göre aile, cinsel tacizin ölümüne yol açan “önemli bir faktör” olduğunu iddia ediyor.

Bomba bir Wall Street Journal raporunda, CEO Bobby Kotick’in şirketteki cinsel suistimal iddialarından haberdar olduğu iddia edildi, ancak kendisi pozisyonunda kaldı.

Activision’ı yaklaşık 70 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın almayı planlayan Microsoft, yorum yapmaktan kaçındı.

Kaynak

0
0
0
0
0
19
0

1 Yorum

Bir cevap yazın

EnglishTurkish