Crypto (Metaverse / NFT) Haberler Oyun-İş Dünyası

Epic Games, Metaverse projesi için 2 milyar dolarlık fon aldı!

Epic Games, şirketin bugün yaptığı duyuruda “şirketin metaverse inşa etme ve devam eden büyümesini destekleme vizyonunu ilerletmek” için 2 milyar dolarlık bir finansman sağladı.

Hem Sony Group Corporation hem de Lego’nun arkasındaki yatırım şirketi olan KIRKBI, şirketin açık sözlü CEO’su Tim Sweeney tarafından kontrol edilmeye devam eden Epic’e ayrı ayrı 1 milyar dolar yatırım yaptı. Epic Games’e göre, şirketin para sonrası öz sermaye değerlemesi şu anda 31.5 milyar dolar.

Sweeney yaptığı resmi açıklamada, Sony ve KIRKBI ile olan ortaklığın ve yatırımın “[Epic Games’in] metaversini inşa etme çalışmalarını hızlandıracağını” söyledi. Sony, Temmuz 2020’de 250 milyon dolarlık bir yatırım da dahil olmak üzere daha önce Epic Games’e yatırım yaptı. Crunchbase’e göre Epic Games, 35 farklı yatırımcıdan 11 tur fonlamada 5 milyar doların üzerinde fon topladı.

Üç boyutlu bir internet alanı kavramı olan metaverse, son birkaç yıldır çeşitli oyun ve teknoloji devleri tarafından, özellikle Facebook (şimdi Meta) ve Epic gibi şirketler tarafından uzun uzun konuşuldu. Bugünkü duyuruda Sweeney, “oyuncuların arkadaşlarıyla eğlenebileceği, markaların yaratıcı-sürükleyici deneyimler oluşturabileceği ve yaratıcıların bir topluluk oluşturup gelişebileceği alanlar yaratmak” istediğini söyledi.

Bu duyurudan sadece birkaç gün önce Epic ve Lego, metaverse’deki çocuklar için sanal bir deneyim oluşturmak için bir ortaklık duyurdu.Kaynak

0
0
0
0
0
16
0

Bir cevap yazın

EnglishTurkish