Haberler Oyun-İş Dünyası

Microsoft, Activision Blizzard’ı 68 milyar dolarlık anlaşmayla satın aldı

Microsoft, oyun endüstrisi devi Activision Blizzard’ı satın almayı tamamladı.

Activision Blizzard, Call of Duty, World of Warcraft, Overwatch, Diablo ve StarCraft dahil olmak üzere franchise’lardan sorumlu, sektördeki en ünlü oyun geliştiricileri ve yayıncılarından biridir.

Microsoft, şirketin satın alınması için 68.7 milyar dolar ödedi. Microsoft, bugün bir basın açıklamasında, “Microsoft, Activision Blizzard’ın net nakdi dahil 68,7 milyar dolar değerindeki tamamı nakit bir işlemde hisse başına 95,00 dolar karşılığında Activision Blizzard’ı satın alacak” dedi.

Bu satın alma ile Microsoft, Çinli çok uluslu teknoloji ve eğlence holdingi Tencent ve Japon teknoloji devi Sony’nin ardından gelir açısından dünyanın üçüncü büyük şirketi olacak.

Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer, Activision Blizzard’ın öneminin altını çizerek işlemle ilgili coşkusunu gizlemiyor. “Her yerdeki oyuncular Activision Blizzard oyunlarını seviyor” dedi. “Birlikte insanların istedikleri oyunları neredeyse istedikleri her yerde oynayabilecekleri bir gelecek inşa edeceğiz.”

Haberler, Activision Blizzard’ın CEO’su Bobby Kotick’in işyeri suistimali sırasında bilgi sakladığını belirten raporların ardından ortaya çıktı. Şirket, son on yılda meydana geldiği bildirilen cinsel taciz ve diğer suistimal raporları nedeniyle tartışmaların merkezinde yer alıyor.

Buna rağmen, Microsoft’a göre Bobby Kotick, Activision Blizzard’ın CEO’su konumunda kalacak. Microsoft, “O ve ekibi, şirketin kültürünü daha da güçlendirmeye ve iş büyümesini hızlandırmaya yönelik çabalara odaklanmaya devam edecekler” dedi.

Ancak Activision Blizzard işi Phil Spencer’a “rapor verecek”.

Kaynak

0
0
0
0
0
6
0

3 Yorumlar

Bir cevap yazın

EnglishTurkish