Genel Haberler Oyun-İş Dünyası

Yaklaşık 40 Activision Blizzard çalışanı, görevi kötüye kullanma iddiaları nedeniyle işten çıkarıldı

Bir şirket temsilcisi, 37 çalışanın kovulduğunu veya ihraç edildiğini, 44 kişinin ise başka disiplin biçimleriyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Yeni bir Wall Street Journal raporu, Activision Blizzard’ın şirketin cinsel taciz ve diğer işyeri suistimali şikayetleriyle ilgili soruşturmasının bir parçası olarak Temmuz 2021’den bu yana 37 çalışanını işten çıkardığını veya işten çıkardığını, 44 çalışanın başka disiplin biçimleriyle karşı karşıya kaldığını söylüyor. Rapor ayrıca, şirketin aynı dönem içinde, bazıları aynı olaylarla ilgili ayrı raporlar olmak üzere, olası işyeri suistimali hakkında yaklaşık 700 rapor topladığını da gösteriyor.

Kaynaklar ayrıca siteye, bu eylemlerin bir özetinin tatil tatilinden önce yayınlanmak üzere ayarlandığını, ancak CEO Bobby Kotick tarafından, şirketin sorunlarının bilinenden daha ciddi görünmesine neden olabileceği endişeleri nedeniyle geri çekildi.

Bir Activision Blizzard temsilcisi, şikayetlerle ilgili yaptığı soruşturmalar sonucunda 37 çalışanın şirketten “çıktığını” ve 44 kişinin de disiplin cezasına çarptırıldığını doğruladı. Temsilci 700 şikayet raporuna itiraz etti, ancak çalışanlardan gelen yorumların sosyal medyada yapılan açıklamaları içerdiğini ve yalnızca “az sayıda” potansiyel olarak ciddi iddialar olan bir dizi endişeyi kapsadığını söyledi. Temsilci ayrıca “Bay Kotick’le ilgili iddianın doğru olmadığını” ve “odak noktamızın, paylaşacak doğru verilere ve analizlere sahip olduğumuzdan emin olmak” olduğunu söyledi.

Activision Blizzard’daki yaygın taciz, ayrımcılık ve “frat boy” kültürü iddiaları ilk olarak Temmuz 2021’de Kaliforniya’nın Adil İstihdam ve Konut Departmanı tarafından şirkete karşı açılan bir davanın ardından ortaya çıktı. Bundan kısa bir süre sonra, Kotick şirkette toptan değişiklik sözü vererek ” insanların eylemlerinden sorumlu tutulacağını ” taahhüt etti ve daha sonra sembolik bir maaş kesintisi yaptı.

Ancak, Kotick’in yıllardır şirketteki cinsel taciz iddialarından haberdar olduğunu , aslında kendi yardımcılarından birini taciz ettiğini ve hatta 2006’da onu öldürmekle tehdit ettiğini iddia eden Kasım ayındaki bir takip raporundan bu yana istifa etmesi için artan bir baskı altında. Bu, onun çalışanlarından, hissedarlardan ve hatta bir siyasi aktivist gruptan çıkarılması için çağrılara yol açtı. Aralık ayında, altı ABD devlet hazinesi , Activision Blizzard’a, yönetim kuruluyla SOC Investment Group tarafından belirtilen endişeleri tartışmak üzere bir toplantı talep eden bir mektup gönderdi ve Kasım ayında Kotick’i şirketin sorunlarını “tanımadığı ve ele almadığı için” istifa etmeye çağırdı.

Ancak şimdilik Kotick, Kasım 2021’de “liderliğine, bağlılığına ve [şirketin] hedeflerine ulaşma yeteneğine” olan güvenini ifade eden Activision Blizzard’ın yönetim kurulunun kamuoyu desteğiyle görevine devam ediyor. ve “Bobby Kotick, dikkatine sunulan işyeri sorunlarını uygun şekilde ele aldı”,


Kaynak

0
0
0
0
0
37
0

1 Yorum

Bir cevap yazın

EnglishTurkish