Haberler

Riot Games, 2018 cinsiyet ayrımcılığı davası çözümünde 100 milyon dolar ödemeyi kabul etti!

Yeni yerleşim artık resmi.

Riot Games, 2018 yılında cinsiyete dayalı bir ayrımcılık davası için Kaliforniya işçi departmanları ve kadın çalışanlar sınıfıyla 100 milyon dolarlık küresel bir anlaşmaya vardığını duyurdu.

Bir Riot basın açıklamasına göre, “Kaliforniya’da kadın olarak tanımlanan ve Kasım 2014’ten bugüne kadar herhangi bir zamanda çalışan mevcut ve eski tam zamanlı çalışanlara ve geçici ajans yüklenicilerine” 80 milyon dolar ödenecek. Riot ayrıca avukatlık ücretlerini ve diğer masrafları karşılamak için 20 milyon dolar daha ödüyor.

2018 tarihli “McCracken vs Riot Games” davası, 2014 yılına kadar birkaç kadına yönelik birden fazla cinsiyet ayrımcılığı ve cinsel taciz vakası iddia etti. Bu dava, Riot Games’teki cinsiyetçi kültür hakkında bir raporun Kotaku tarafından yayınlanmasından aylar sonra resmen açıldı. Riot, Kaliforniya Adil İstihdam ve Barınma Departmanı (DFEH) müdahale etmeden ve etkilenen çalışanların potansiyel olarak bir anlaşmada 400 milyon dolardan fazlasını hak edebileceğini iddia etmeden önce, 2019 yılının sonlarında bir anlaşmada 10 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Hem California DFEH hem de California Çalışma Standartları Uygulama Birimi (DLSE), ilk 10 milyon dolarlık anlaşmaya itiraz etti ve adil bir ödeme sağlamak için müdahalede bulundu. DFEH, kendi basın açıklamasında, Riot’un anlaşmanın bir parçası olarak yaptığı diğer anlaşmaları sıraladı:

  • Muvafakat kararının üç yıllık döneminin her yılı için (toplam 18 milyon $ için) ödeme ayarlamaları yapmak ve çeşitlilik, eşitlik ve katılım programlarını finanse etmek için 6 milyon dolarlık nakit rezerv oluşturun.
  • Rekabetçi bir süreçte geçici yükleniciler olarak çalışan nitelikli sınıf üyelerine mühendis, kalite güvencesi veya sanat tasarımı rollerinde 40 tam zamanlı pozisyon sağlayın.
  • Üç yıl boyunca her yıl çalışan maaşı, iş atamaları ve terfilerin toplumsal cinsiyet eşitliği analizini yapması ve iyi niyetli, meşru nedenlerle açıklanamayan eşitsizlikleri gidermesi için DFEH tarafından onaylanmış bağımsız bir üçüncü taraf uzmanı işe alın ve ona ödeme yapın.
  • Şikayet araştırmalarının ve sonuçlarının gözden geçirilmesi de dahil olmak üzere, üç yıl boyunca her yıl işyeri korumalarına uygunluğu denetlemek için DFEH tarafından onaylanmış bağımsız bir üçüncü taraf monitör kiralayın ve bunun için ödeme yapın.

Davacının avukatı Genie Harrison, “Bu, Riot Games kadınları ve tüm video oyunu ve teknoloji şirketlerindeki kadınlar için taciz ve ayrımcılığın olmadığı bir iş yerini hak eden kadınlar için harika bir gün” dedi. “Riot’un iç gözlemini takdir ediyoruz ve 2018’den beri daha çeşitli ve kapsayıcı bir şirket olma yolunda çalışıyoruz, geçmişinin sorumluluğunu üstlenme istekliliğini ve gelecekte devam eden adalet ve eşitliğe bağlılığını takdir ediyoruz.”

Bir Riot sözcüsü, şirketin “uzlaşmanın Riot’ta olumsuz deneyimler yaşayanları doğru bir şekilde kabul etmesini ve oyun endüstrisine daha fazla hesap verebilirlik ve eşitlik getirme konusunda örnek olma arzusunu göstermesini” umduğunu söyledi.

Kaynak

Avatar for Barbose

Yıldıray Özer
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın kurucusudur. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun ve film içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR