Haberler Yayın Dünyası

Twitch, Rus yayıncılarına ödeme yapmayı durdurdu

Twitch, platformdan Rus yayıncılara yapılan tüm ödemeleri durdurdu. ABD ve Avrupa Birliği ülkeye karşı ekonomik yaptırımlar uygulamaya devam ederken Rusya ile mali bağlarını kesen şirketlerin büyüyen listesine katıldı. Yaptırımlar nedeniyle bir dizi Rus bankası SWIFT uluslararası ödeme sisteminden yasaklandı. Ortak ödeme sağlayıcıları Visa ve Mastercard, ülkenin Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından kısa süre önce Rusya’daki tüm hizmetleri durdurdu. The Washington Post’a göre, Rus yayıncılara geçtiğimiz hafta sonu e-posta yoluyla Twitch’in ödeme yapamayacağı bildirildi. E-postada, “Twitch hesabınızla ilişkili finans kuruluşuna yapılan ödemeler yaptırımlar nedeniyle bloke edildi” yazıyor. Bu yaptırımlar, ödemelere erişiminizi, akışınızdan para kazanma yeteneğinizi ve/veya diğer içerik oluşturucuları finansal olarak desteklemenizi sınırlayabilir veya etkileyebilir.”

E-posta, Twitch’in farklı bir finans kurumuna erişimleri yoksa, platformun mümkün olan en kısa sürede Rus yayıncılarına ödeme yapmak için çaba göstereceğini belirtti.

Rus yayıncılar, sıkıntılarını Twitter’da paylaşıyor ve durumları hakkında farkındalık yaratıyor. Twitch’in partner yayıncısı olan Commander_Ivy, PayPal’ın artık uygulanabilir bir alternatif olmadığını belirterek hayal kırıklıklarını bir tweet’te dile getirdi.


Commander_Ivy, “Yani PayPal bugün Rusya’da çalışmayı durdurdu ve Twitch artık Rus yayıncılarına ödeme yapmayacak” dedi. “Tek gelir kaynağımı kestiğiniz için çok teşekkür ederim. Bunun dünyanın tüm sorunlarını çözeceğinden eminim.”

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Rus ve Ukraynalı içerik oluşturucuların geçim kaynaklarını birçok yönden etkilemeye devam ederken, Twitch topluluğunun farklı bölümleri Ukrayna ile dayanışma içinde bir araya geldi. 28 Şubat’ta popüler Twitch yayıncısı Hasan Piker, CARE ile ortaklaşa Ukrayna’ya yardım için 100.000 dolar topladı.


Kaynak

Sercan Erzincanlı
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın yöneticisidir. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR