Nişancı(FPS-TPS) Rehberler

VALORANT Ajan Rehberi Bölüm 1: Cypher (Oynanış, İpuçları, Hikaye)

Bu bölümümüzde sizlere kendi VALORANT deneyimlerim ve çeşitli kaynaklardan topladığım bilgilerle, öğretici ve bilgilendirici bir Valorant Ajan Rehberi hazırlamaya çalışacağım. Bu rehberlerde Ajanların hikayesi, yetenek setleri ve bu yeteneklerle yapabileceğiniz oyunları derleyeceğiz.

CYPHER


Biyografi

Faslı bilgi uzmanı ve tek kişilik gözetleme ağı Cypher, düşmanın her hareketini bilir, her sırrını duyar ve her manevrasını görür. Cypher’ın gözleri hep üzerinizdedir

Gerçek adı Amir El Amari (Arapça: اَمير; “prens” anlamına gelir) olan Cypher, Bind haritasının da bulunduğu Fas’ın Rabat şehrinden geliyor. Orada zaman zaman yoksulluk içinde büyüyen ve yaşayan Cypher, memleketini işgal ettikleri ve kaynaklarını tükettikleri için Kingdom Corporation’a karşı olumsuz bir bakış açısı besliyor. El Amari’nin ailesinin diğer üyeleriyle birlikte trajik bir kaderle karşı karşıya kalmasına rağmen, bir zamanlar Nora adında birini tanıyordu.

VALORANT Protokolünün beşinci ajanı “Cypher” ismiyle işe alınan El Amari, kasıtlı olarak yüzünü ve kimliğini takım arkadaşlarından bile gizli tuttu. İstihbarat toplama çalışmaları doğrultusunda Cypher birkaç rakip kazandı. Sonunda onun bilgi ağı, VALORANT Protokolü ve amaçları için paha biçilmez bir varlık olduğunu kanıtlayacaktı.

Protokolün Everett-Linde Araştırma Tesisine olan ilgisini çevreleyen olayların içinde kaldı, özellikle de Alpha-Omega ışınlayıcılarının kopyalanmasıyla ve veri kurtarma konusunda katkı sağladı. VALORANT daha sonra gizli doğasına yönelik çeşitli tehditlerle karşı karşıya kaldı; ilki, 10 AFL’de Venedik’te meydana gelen olaylarla ilgili soruşturmaların yeniden açılmasıydı. Cypher, Phoenix ve Mirror Jett’in ortaya çıkan güvenlik kamera görüntülerini silmeye çalışıyordu. Daha sonra, kimliği belirsiz bir şantajcı kısa süre sonra varlığını duyurdu ve örgütü dünyanın önünde ifşa etmekle tehdit etti. Cypher yeni tehdidi izlemek için çalıştı, ancak mesaj şifrelemelerinin izlenemez olduğu kanıtlandığından pek başarılı olamadı.

ROL: GÖZCÜ (SENTINEL)

YETENEKLER

Cypher, ekibine görüş ve ekstra saha kontrolü sağlayan çok havalı ve güçlü yeteneklere sahiptir. Bazı yeteneklerinin nasıl ve nereye yerleştirilmesi gerektiğini anlamak biraz tecrübe gerektirir. Amatör Cypher oyuncularının, düşman oyuncuları etkilemeyecek şekilde bir bubi tuzağı veya kamerayı yanlış yerleştirmesi alışılmadık bir durum değildir.

C – BUBİ TUZAĞI ( Fiyat: 200 Kredi, Adet: Max 2 )

Yeteneğe Genel Bakış:

Bubi Tuzakları, Cypher’ın iki duvar arasına yerleştirip, içinden geçen ilk düşmanı yavaşlatıp ortaya çıkaran ve daha sonrasında patlayarak geçici körlük etkisi yaratan bir yetenektir. Tuzaklar ayrıca yerleştirildikten sonra gizlenir. Tuzak tellerini düşmanların altına çömelemeyeceği veya üzerinden atlayamayacağı bir yüksekliğe yerleştirmeyi alışkanlık haline getirmek çok önemlidir. (yukarıdaki resimde görüldüğü gibi). Teller yalnızca düşmana çok yakın olduklarında görünür. Bir tuzak telini yok etmeye çalışmak genellikle çok risklidir çünkü iyi Cypher oyuncularının gözleri tuzakların üstündedir.

Tuzak Kullanımı:

Cypher’ın her iki tuzağı da genellikle her tur başlamadan önce yerleştirilmelidir. Bu, Cypher’ın takımının diğer sitelerde başka pozisyonlarda oynamasına izin verirken, Cypher diğer ajanlara göre tipik olarak biraz pasif oynuyor. Anlaşılması gereken başka bir şey de, yüksek elodaki çoğu oyuncunun standart Cypher tuzaklarının nerede olduğunu bilmesidir. Bu, bir tuzak ne kadar yaratıcı olursa, bununla birlikte bir düşmanı hazırlıksız yakalama şansınız o kadar yüksek demektir.

Düşmanlar başka bir siteyi ele geçirdiğinde, dönmeden önce tuzaklarınızı aldığınızdan emin olun. Son olarak Cypher ile saldırırken, takımınızın arkalanmaması için arkanızı iyi yerleştirilmiş tuzaklarla kapattığınızdan emin olun. Doğru yüksekliğe yerleştirirseniz, bir alanı/siteyi iterken ekibinizin güvenliğini sağlarsınız.


Q – SİBER KAFES ( Fiyat: 100 Kredi, Adet: Max 2 )

Yeteneğe Genel Bakış:

Siber kafesler yerleştirildikten sonra gizlenen bir smoke tarzı yetenektir. Siber kafes, Cypher kafesi patlatmayı seçene kadar orada kalır. Siber kafesler, bir düşman içine girdiğinde ses çıkarır. Bu yetenek smoke(sis) tarzı bir yetenek olduğu için Siber Kafes aktifken düşmanlarınızı vurabilirsiniz.

Siber Kafes Kullanımı:

Bu yetenek genellikle bir tuzağın yanına yerleştirilir, ancak kısa bir süre için mapte ilerlemek veya düşman görüşünü engellemek için de kullanılabilir. Düşmanların bir tuzak kurulumunuz olan bir siteyi ittiğini bildiğinizde, siber kafenizi patlatabilirsiniz. Düşmanlar itmeye devam ederse, tuzak telinizle bir veya daha fazla düşman öldürmeyi güvence altına alabilirsiniz.

Siber kafeslerin harita üzerinde ve ayrıca Cypher’ın casus kamerası aracılığıyla patlatılabileceğini de belirtmekte fayda var. Bu, Cypher’ın rakibini aslında olmadığı bir sitede olduğunu düşünmesi için kandırma potansiyeline sahip olduğu anlamına gelir. Düşman takım aynı site’a arka arkaya birçok kez geldiyse, bu çok güçlü bir strateji olabilir.


E – GİZLİ KAMERA (İmza Yeteneği)

Yeteneğe Genel Bakış:

Gizli Kamera, Cypher’ı oldukça güçlü yapan etkendir. Bu yetenek bir duvara yerleştirilebilir ve ardından kameranın yerleştirildiği yeri izlemek için Cypher tarafından yeniden etkinleştirilebilir. Gizli Kamera modundayken, ateş tuşuna basmak, isabet alan bir düşman ortaya çıkaran bir dart atar. Dart birkaç saniye sonra tekrar atılabilir. Kamera ayrıca yerleştirildikten kısa bir süre sonra kendini gizler.

Kamera Kullanımı

Bu yeteneğin gerçek gücü, her turda çok erken görüş elde edebilmesinden geliyor. Birçok siteda, Cypher’ın düşmanın nereden geliyor olabileceğini derinlemesine görmek için Gizli Kamerasını yerleştirebileceği noktalar vardır. Birden fazla düşman tespit edilirse, Cypher takımından yardım için birinin dönmesini isteyebilir. Bu ayrıca size düşmanın ne tür silahlara sahip olabileceği konusunda fikir verir.

Gizli Kamerayı arka arkaya birden fazla turda aynı konuma yerleştirmediğinizden emin olmak, size rakiplerinizi sürekli olarak şaşırtma şansına sahip olmanızı sağlar. Bu yeteneği yerleştirirken, bir düşmanın onu hemen vurabileceği bir yere atmadığınızdan emin olun.

X – NÖRON HIRSIZI (Ulti Yeteneği – 6 Ulti puanı gerektirir)

Yeteneğe Genel Bakış:

Bu yetenek, Cypher’ın şapkasını bir düşmanın cesedine kısa süre içinde atmasına ve onu taramasına olanak tanır. Bir cesedi taramak, hala hayatta olan tüm düşmanların yerini ortaya çıkarır. Düşmanlar, hem duvarlardan hem de mini haritada görülebilen sarı bir çerçeveyle ortaya çıkar.

Nöron Hırsızı Kullanımı:

Bu ulti neredeyse her kullanımda iyidir ve nadiren kötü bir zamanda kullanılabilir. Kalan üç veya dört oyuncunun harita bilgisini elde etmek, takımınızla nereye gitmek istediğinize karar vermenin mükemmel bir yoludur. Bu yeteneği kötü bir zamanda kullanmanın bir örneği, tüm takımınızın hayatta olması ve yalnızca bir düşmanın kalması olabilir.

Bu ulti hakkında bilinmesi gereken çok fazla bir şey yok; kullanımı nispeten basittir. Cypher’ın ultisini attıktan sonra şapkasını kaybettiğini ve görünüşünü biraz değiştirdiğini belirtmekte fayda var.Neden Cypher Oynamalısınız?

Valorant yayınlandıktan sonra, Cypher kamera noktalarının çoğu nedeniyle oynaması en sinir bozucu ajanlardan biriydi. Ancak o zamandan beri, kamera noktalarının çoğu nerflendi ve bu da Cypher’ı sadece biraz daha zayıf hale getirdi. İyi Cypher oyuncuları, takımına inanılmaz derecede değerli bilgiler sağlayan güçlü kamera noktalarını hâlâ biliyor.

Cypher’ın savunma yetenekleri ve oyun tarzı, genellikle bir site’ı kendi başına tutmasını sağlar. Düşmanlar Cypher’ın setup’ına rağmen site’a ilerlemeyi göze alırsa, Cypher takımına dönüşümlü olarak destek sağlamak için bolca zaman sağlayacaktır.


Cypher’ın Oynanış Tarzları

Cypher genellikle takımına fayda sağlamak için oldukça pasif oynar. Bununla birlikte, Cypher’ın rakibinizi hazırlıksız yakalamak için nasıl oynayabileceği konusunda birkaç farklı varyasyon vardır.

1_ Normal Cypher

Cypher’ın standart oyun stili, yeteneklerini gittiği herhangi bir site’a yerleştirmek ve casus kamerasını konuşlandırarak düşmanlar hakkında info elde etmektir. Bunların hepsi tipik olarak, keşif yaptığınız site’ın yakınında bir yerde otururken yapılır. Bu, düşman takımın fark edilmeden bir site’a girmesini çok daha zor hale getirir. Bu oyun stili ayrıca Cypher’ın kamerası sayesinde ölme riskini azaltmasına olanak tanır.

2_ “Rotate” Cypher

Bazen düşmanın sadece aynı site’ı arka arkaya birçok tur oynamaya karar verdiği oyunlarınız olur. Rakipleriniz bunu sürekli yapıyorsa yapılacak en iyi şey, düşmanların sürekli olarak ittiği site’a kurulum yapmaktır. Tur başlamadan önce tüm yeteneklerinizi kurun, ardından diğer site’a gidin. Bu, casus kameranızı hâlâ sahadaymış gibi kontrol etmenize ve düşmanları hala orada olduğunuzu düşünmeleri için kandırmanıza olanak tanır.

Bu strateji, düşmanlar neler olup bittiğini anlamadan önce muhtemelen sadece birkaç kez işe yarayacaktır. Bu strateji elbette, rankınızın ne olduğuna ve düşmanlarınızın gerçekte ne kadar zeki olduğuna da bağlıdır.


Cypher İpuçları ve Püf Noktaları

Cypher’ın yetenekleri düşmanın hareketlerini ve savunulan site’ın güçlü veya zayıf yönlerini görmenizi sağladıgından, iyi Cypher oyuncuları yerleştirdiği yeteneklerin konumunu ve edindiği infoları takımıyla paylaşır. ( Bu, takımınızın hangi alanların korunduğunu ve hangilerinin savunmasız kör noktalar olabileceğini toplu olarak anlamasına yardımcı olacaktır.)

Savunma tarafında düşman takım kurulum yapmadığınız site’ı ele geçirirse, retake’e giderken kameranızı ve tuzaklarınızı yanınıza almayı unutmayın! Kamerayı doğru kullanmak takımınıza daha elverişli bir retake başlatmak için bilgi verir. Zamanın kısıtlı olduğu ve spike’ı çözmek(en azından yarıya kadar) zorunda olduğunuz durumlarda yerleştirilen tuzaklar ve kafesler hem rakibinize zaman kaybettirecek hem de spike’ı çözerken savunmasız yakalanmanızı önleyecektir.

Cypher her ne kadar savunmaya yönelik bir karakter olsa da doğru oynandığında saldırı tarafında da takımına önemli derecede katkı sağlar. Takımınız bir site’a girerken arkanıza tuzak veya kamera bırakarak, takımınızı arkalamaya gelen düşmanları gafil avlayabilirsiniz veya bir site’a saldırırken siber kafeslerinizle rakibin görüşünü kısıtlayarak site’a ilerleyebilir ve kameranızı Sova’nın keşif oku yeteneği gibi kullanarak düşmanları tespit etmede kullanabilirsiniz. Hatta spike’ı kurduktan sonra elinizde hala yetenekleriniz duruyorsa, bu yetenekleri aynı savunma yaparcasına rakibin retake’e gelebileceği konumlara konuşlandırarak retake’i oldukça zor hale getirebilirsiniz.

Hazırlık süresi Cypher için çok önemlidir. Round başlamadan kurulumunuzu yapmanız gerekir. Bu kurulumu yaparken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri farklılık ve yaratıcılık sağlamaktır. Yani tuzakları ve kamerayı sürekli aynı noktalara yerleştirmek oyununuzu tahmin edilebilir hala getirir ve rakip takımın ilerleyişini kolaylaştırır. Farklı tuzak kurulumları ve kamera noktaları için Youtube’a göz atarak oyun tarzınıza en uygun Cypher setuplarını kullanabilirsiniz.


Cypher’ın Siber Kafes yeteneğini bir one-way smoke gibi kullanarak düşmanlarınızı şaşırtabilirsiniz. Bunu göstermek için aşağıya örnek bir video bırakıyorum…

One-way smokelar her ne kadar rakibinizi ruhları duymadan avlamanıza yardımcı olsa da yanlış konumda durmak sizinde rakip tarafından avlanmanıza sebep olabilir. Bu yüzden one-way smoke attıktan sonra doğru yerde durduğunuzdan emin olun.
Rehberimizin sonuna geldik! İnanıyorum ki bu rehber size maçlarınızda faydalı olacak ve rakiplerinize gerçek bir Cypher oyuncusu olduğunuzu kanıtlamanıza yardımcı olacaktır. Eğer rehberimiz hakkında yorum veya eleştiride bulunmak isterseniz yorum kısmında sizleri dört gözle bekliyor olacağım!

21
34
36
1
36
10
10
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi okumayı çok isteriz, yorum yapmak için tıklayınız.x
()
x
X