Haberler

VALORANT Yama 5.06: Tüm notlar ve güncellemeler

VALORANT Yama 5.06, oyuna bir dizi büyük değişiklik getirmeye hazırlanıyor.

En son güncellemede, geliştiriciler en son harita olan Pearl’de ve hafif makineli Stinger’da ince ayar yaptı. Harita, üç ana alanı olan A bölgesi, B bölgesi ve mid(orta) kısmında bir avuç değişiklik aldı. Geliştiriciler bu değişikliklerle haritada gezinmeyi kolaylaştırmayı hedefliyor. Stinger’ın ise bundan sonra kısa mesafeler için daha uygun olacağı söyleniyor.

Pearl, kritik yerlerde ayarlamalar aldı. Geliştiriciler, birden fazla alandaki köşeleri ve saklanma noktalarını kaldırdılar, bu nedenle haritada ilerlemeden önce kontrol edecekleri çok fazla nokta olmayacağından savunucuların savunulacak bölgeleri yeniden ele geçirmeleri daha kolay olacak.

Sonuç olarak, bu değişiklikler Pearl’ü hem dereceli sıralarda hem de profesyonel oyunda oynamayı çok daha kolay hale getirecek. En yeni değişiklikler haritanın dinamiğini artıracak ve eylemi takip etmeyi çok daha ilginç hale getirecektir.

Harita değişikliklerinin yanı sıra geliştiriciler, Stinger’ın ateşlemesinin hata oranını düşürdü. Bu değişiklikteki amaç silahı kısa mesafelerde “kontrol edilebilir ve uygun şekilde öldürücü” hale getirmek.

Denge değişikliklerinin yanı sıra, Valorant bir dizi hata düzeltmesi de eklendi.

İşte VALORANT Yama 5.06 için notlar ve güncellemeler

SİLAH GÜNCELLEMELERİ

STINGER

 • Temel Atış hata payında değişiklik yapıldı: 7 mermiden sonra 1,6 hata payı >>> 6 mermiden sonra 1,3 hata payı
  • Stinger için hedefimiz hem kontrol edilebilir olması hem de kısa menzillerde gerektiği kadar ölümcül olabilmesi. Ancak şu anki haliyle yakın çatışmalarda bile kontrol edilmesi zor bir silah. Maksimum dağılımın azaltılması, geri tepmeye alıştıktan sonra Stinger’ın uygun menzillerde daha güvenilir bir silah olmasını sağlayacaktır.
 • Alternatif Atış ilk mermi hata payı azaldı: 0,5 >>> 0,35
  • Daha yüksek isabetlilik sağlaması beklenen bir seçenek olduğu düşünüldüğünde, özellikle Seri Atış modunu kullanmak isteyebileceğiniz menzillerde ilk merminin istenilenden çok daha isabetsiz olduğu hissediliyordu.

HARİTA GÜNCELLEMELERİ

Hem saldıranlar hem de savunanlar için karmaşıklığı azaltmak ve hareket etmeyi kolaylaştırmak adına Pearl’deki bazı bölgelerde değişiklikler yapıldı.

 • B Ana – B Ana bölgesinin sol tarafında bulunan bel hizasındaki duvarın uzunluğu arkasında tamamen saklanılmasını engelleyecek şekilde azaltıldı.

Öncesi:

Sonrası:

 • Orta Dükkânlar – Orta Dükkânlar’daki bu alanı temizlemek istenilenden daha zor. Buradaki platformu duvar boyunca uzatarak hem saldıran takımın bölgeyi tutma gücünü kısmen koruyor hem de buradan saldırmayı kolaylaştırıyoruz.

Öncesi:

Sonrası:

 • Orta Dükkânlar’dan Orta Meydan’a – Orta Dükkânlar’dan ortaya doğru giderken bu noktanın temizlenmesinin zor olduğunu düşünüyorduk. Bundan dolayı köşelerden birini kaldırdık.

Öncesi:

Sonrası:

 • Orta Üst – Mevcut durumda bu bölgede saldıran taraf avantajlı konumda. Buradaki duvarı kaldırarak savunanları farklı noktaları kontrol etmek zorunda kalmaktan kurtarıyoruz. Bu değişiklik ortada savunanların işini biraz daha kolaylaştıracaktır.

Öncesi:

Sonrası:

 • A Resim – İki tarafın da A Resim’den verimli bir şekilde geçmekte zorlandığını görüyoruz. Bu alanı basitleştirerek kontrol edilmesi gereken yerlerin sayısını azaltıyoruz.

Öncesi:

Sonrası:

VALORANT
VALORANT
VALORANT
 • B Geçit– B geçitten saldıranlara bu kutu iyi bir siper olsa da savunanlar için tekrar temizlemesi zor bir yer. Saldıran tarafın biraz avantajlı olacağı ancak savunanların da başa çıkabileceği şekilde olsun istiyoruz. Bu alandaki kutuları sol taraftan sağ tarafa taşıyarak, saldıran oyuncuların göz önünde bulundurması gereken köşelerin sayısını azaltıyor ve B Salon’a bakan sıkıntılı bir açıyı ortadan kaldırıyoruz.

Öncesi:

VALORANT
VALORANT

Sonrası:

VALORANT

A Ana – A Ana bölgesinde bulunan duvardaki girintiyi kaldırarak savunanların burada saldırıya geçmesini biraz kolaylaştırıyoruz (bölgeyi savunsanız daha iyi olur tabii).

Öncesi:

VALORANT

Sonrası:

VALORANT
 • A Ana’dan A Bölgesi’ne – Bu bölgenin dumanla kapatılması epey zordu. Koridoru biraz daha dar hale getirerek duman atmayı ve savunanların burayı savunmasını kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Sağ taraftaki cep de fazla derin olmayacak şekilde küçültüldü.

Öncesi:

VALORANT

Sonrası:

VALORANT

SOSYAL GÜNCELLEMELER

 • Oynanışı Bozan Davranış Göstergesi
  • Oyun Sonu Ekranı’nda oynanışı bozan davranışlar sergileyen oyuncuları gösteren bir özellik eklendi.
  • Bu özellik şimdilik Derecesiz, Rekabete Dayalı, Spike’a Hücum ve Kopya modunda bulunuyor. Yakın zamanda diğer Valorant modlarına da eklenecek.

GİDERİLEN HATALAR

Ajanlar

 • KAY/O’nun SIFIR/Noktası’nın isabet ettiği rakiplerin KAY/O’nun arayüzünde doğru görünmemesine neden olan bir hata giderildi.

Sosyal

 • Tek Tabanca Susturması’nın karşılaşma sona erdikten sonra devam etmesine neden olan bir hata giderildi.
 • Sohbet ekranında gelen bir özel mesaja oyuncunun Riot Hesap Adı’na tıklayarak yanıt verilmesine engel olan bir hata giderildi.
 • Arkadaş notu metin kutusuna sağ tıklandığında sosyal panelin kapanmasına neden olan bir hata giderildi.
 • Beklemede olan davetlerin tüm arkadaşlar gruptan ayrıldıktan sonra iptal olmamasına neden olan bir hata giderildi.
 • Oyun içi karşılaşma sekmesinden bir arkadaşlık isteği kabul edildiğinde yanlış sistem mesajının görünmesine neden olan bir hata giderildi.

İlginizi Çekebilir: VALORANT: Chamber’a yeni nerfler gelmeye devam ediyor!

Kaynak

Avatar for theprect

Sercan Erzincanlı
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın yöneticisidir. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR