Haberler

World of Tanks Geliştiricisi Wargaming, Rusya ve Beyaz Rusya’dan Ayrılmaya Karar Verdi

World of Tanks geliştiricisi Wargaming, Rusya ve Beyaz Rusya’dan ayrılacağını ve bunun sonucunda önemli kayıplarla karşılacağını duyurdu.

LinkedIn’de duyuru yapan şirket, iki ülkedeki canlı oyun işini artık şirkete bağlı olmayan Lesta Studio’ya devrettiğini söyledi. Belarus’taki Minsk ofisini de kapatmaya başladı.

Açıklamada, “Şirket ne bugün ne de bundan sonra bu süreçten kâr elde etmeyecek” denildi. “Aksine, bu kararın doğrudan bir sonucu olarak önemli kayıplara uğramayı bekliyoruz.” Değişiklikten etkilenen çalışanlarımıza mümkün olduğunca fazla kıdem tazminatı ve destek sağlayacağız” dedi.

Bu hareket için belirli bir gerekçe gösterilmezken, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi ve bunun sonucunda Rus ve Beyaz Rusya şirketlerine uygulanan yaptırımlar büyük olasılıkla buna sebep oldu. Wargaming daha önce Ukrayna Kızılhaçı’na 1 milyon dolar bağışlamıştı ve işgale desteğini ifade ettiği için bir yönetmeni görevden almıştı. Şirket, Kiev ofisindeki 550 çalışana iç destek sağlamıştı.

Ukrayna başbakan yardımcısı Mykhailo Fedorov daha önce Wargaming’den (ve diğer şirketlerden) Rusya’daki ofislerini kapatmasını istemişti.

Wargaming Minsk’te kuruldu, ancak 2011 yılında merkezini Kıbrıs’a taşıdı. Şirket, World fo Tanks, World of Warships ve World of Warplanes gibi çok başarılı oyunlar üretiyor ve yayınlıyor. 2019 gibi yakın bir zamanda, Statista anketleri World of Tanks’in Rusya’daki en popüler oyun olduğuna işaret etti.

Şirketin oyunlarının Rusya ve Beyaz Rusya’da uzun vadeli geleceğinin ne olduğu belli değil, ancak canlı oyunlarının “geçiş döneminde” oynanabilir kalacağını söylüyor.

Kaynak

Avatar for theprect

Sercan Erzincanlı
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın yöneticisidir. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR