Haberler Oyun-İş Dünyası

Sony, Bungie çalışan-hissedarlarına 1 milyar doların üzerinde ödeme yapacak!

Sony, Destiny 2 geliştiricisi Bungie’yi satın almak için harcadığı 3,6 milyar doların üçte birinden fazlası, Sony’nin en son mali raporuna göre çalışanların ve developerların stüdyoda çalışmaya devam etmesine “teşvik etmek” için kullanılacak.

2021 mali yılının üçüncü çeyreğine ilişkin rapor, küresel şirketin bu hafta başında Bungie’yi satın aldığında ne için ödeme yaptığını detaylandırıyor ve toplamın üçte birinin (birincil hissedarlar olan) çalışanları çalışır durumda tutmak için kullanıldığını ortaya koyuyor.

Bungie, hisselerinin çoğuna çalışanları tarafından sahip olunan özel bir şirket olarak faaliyet göstermektedir. Sony şirketi resmi olarak satın aldıktan sonra (satın almanın yasal onayları geçmesi gerektiğinden), önümüzdeki birkaç yıl boyunca Bungie’de çalışmaya devam etmeleri koşuluyla hissedar-çalışanlara yaklaşık 1,2 milyar dolar ödenecek. Kotaku, 900’den fazla çalışanın 1,2 milyar doların geliştirici başına kabaca 1 milyon doların biraz üzerine çıktığını ve herkesin eşit sayıda hisseye sahip olduğunu varsayıyor.

Sony ayrıca, bu ödemeler için ayrılan paranın yaklaşık “üçte ikisinin” satın alma tamamlandıktan sonraki ilk iki yıl içinde harcanmasını beklediğini söyledi. Bir Washington Post raporu, Sony anlaşması kapandığında çalışanların yüzde 50 ve önümüzdeki birkaç yıl içinde yüzde 50 alacağını söylüyor.

Bir bütün olarak, Bungie, Sony’nin satın alınmasının ardından bir stüdyo olarak yaratıcı bağımsızlığını koruyacak ve önümüzdeki birkaç yıl içinde Destiny 2’yi çok platformlu oyun olarak desteklemeye devam etmeyi planlıyor.


Kaynak

0
0
0
0
0
47
0

Bir cevap yazın

EnglishTurkish