Haberler Oyun-İş Dünyası

Microsoft CEO’su Activision Blizzard’ın satın alınmasının engellenmeyeceğinden emin!

Microsoft gibi büyük bir şirket ne zaman başka bir şirket satın almak için harekete geçse, anlaşmaları antitrust yasasının çıkarına eleştirel bir şekilde inceleyen ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun dikkatini çekiyor.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, Financial Times ile yaptığı bir röportajda anlaşmanın FTC tarafından engellenebileceğine dair endişeleri olup olmadığı sorulduğunda, şirketin Activision Blizzard’ı satın alma anlaşmasını kapatma konusunda bir sorunu olmayacağına olan güvenini dile getirdi.

Nadella’ya göre anlaşma, Microsoft’u video oyun endüstrisinde Sony ve Tencent’in ardından üçüncü büyük şirket yapacak.

Ocak ayı ortasında anlaşmanın duyurulmasından hemen sonra, iş haberleri ağı CNBC’deki konuşmalar, anlaşmanın antitrust veya tekelci bir bakış açısıyla sorunlu olup olmayacağı hakkında konuşmaları içeriyordu ve konuşan kafaların genel fikir birliği anlaşmanın olmayacağıydı.

David Faber ve Jim Cramer gibi ağdaki önemli şahsiyetler, geçmişte Microsoft’un antitrust perspektifinden daha eleştirel bir şekilde gözden geçirilmesine rağmen, şirketin son birkaç yılda bu şekilde görülmediğini kaydetti.

Anlaşmanın duyurulmasının ardından, Blizzard CEO’su Bobby Kotick ve Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer, satın almayla ilgili sayısız konuyu görüşmek üzere CNBC’ye gitti.

Facebook’un ana şirketi Meta ve Google’ın ana şirketi Alphabet gibi çok daha büyük şirketler, tekelci bir bakış açısıyla daha büyük tehditler olarak görüldüğünden, Microsoft’un anlaşmalarının gerçekleşmesini engelleyen FTC konusunda endişelenmesi gerekmeyecek.Kaynak

0
0
0
0
0
39
0

Bir cevap yazın

EnglishTurkish