Haberler

Yakında Bazı Xbox Oyunlarında Daha Fazla Reklam Olabilir

Microsoft’un ”oynaması ücretsiz Xbox oyunlarına” reklam eklenmesine izin verdiği bildiriliyor. Bu programın bu yılın üçüncü çeyreğinde başlayacağı bildiriliyor.

Business Insider’a göre, bu reklamlar bir yarış oyununda işlenmiş reklam panoları olarak görünebilir. Ancak, bu reklamların avatar görünümlerini mi yoksa video reklamları mı kapsayacağı teyit edilemedi.

İlginç bir şekilde, Microsoft’un reklam gelirinden bir kesinti yapma niyetinde olmadığı, hangi şirketler ve reklam ajanslarıyla çalışacağını belirlemeye çalıştığı söylendiği için Xbox’ın reklam ağını oluşturmaya daha fazla ilgi duyduğu bildiriliyor. Bunun yerine, reklamlardan elde edilen gelir, oyun geliştiricileri ve ilgili reklam şirketi arasında paylaşılacak.

Microsoft’un oyun geliştiricilerine oynaması ücretsiz oyunlarından daha fazla para kazanma fırsatı sağlamak istediği bildiriliyor. 2018-2019 yılları arasında Xbox yavaş yavaş oyun içi reklam ağını oluşturmaya başlamıştı, ancak Xbox Series S|X’in piyasaya sürülmesi nedeniyle 2020’de planlar hızlandı.

Microsoft’un ayrıca, konsol oyuncularının mobil oyuncuların aksine oyun içi reklamları görmeye alışık olmadığı için, bu girişimin tüketicilerden gelebilecek olası tepkiler konusunda bazı endişeleri olduğu bildiriliyor. Örneğin EA, UFC 4 için oyun içi reklamlar yerleştirdi, ancak hayranların tepkisi üzerine bunları kaldırdı.

Şirket ayrıca müşterilerinin verilerini güvence altına almak ve diğer şirketlerin ellerinden uzak tutmak konusunda da endişeli. Bu nedenle Microsoft’un, reklamverenlerin Xbox oyuncularını hedeflemek için Bing’den, diğer siteler ve yazılımlardan toplanan verilerini kullanmasına izin verme planı olmadığı bildiriliyor.

Bir Microsoft sözcüsü, Business Insider’a yaptığı açıklamada, “Her zaman oyuncular ve geliştiriciler için deneyimi iyileştirmenin yollarını arıyoruz.” dedi. Reklamlar şu anda Xbox panosu gibi yerlerle sınırlı.

Oyun içi reklamlar daha önce görülmemiş şeyler değildir. Eski ABD Başkanı Barack Obama, 2008’de bir sonraki seçim kampanyası sırasında Burnout Paradise, Madden 09 ve Skate gibi EA oyunlarında oyun içi reklamlar vermişti.
Kaynak

Avatar for theprect

Sercan Erzincanlı
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın yöneticisidir. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir