Haberler

Riot Games, ayrımcılık ve taciz davasının çözümü için 100 milyon dolar ödeyecek

Riot Games Pazartesi günü yaptığı açıklamada, şirkete karşı çalışırken işyerinde taciz ve ayrımcılığa maruz kalan kadınlar için 80 milyon dolar, avukatlık ücreti ve muhtelif harcamalar için 20 milyon dolar ödenecek ” Riot ayrıca raporlama ve ödeme eşitliği uygulamalarının önümüzdeki üç yıl boyunca DFEH ve Riot tarafından onaylanan isimsiz bir üçüncü taraf tarafından izlenmesini kabul etti.

Bu anlaşma, iki taraf tarafından onaylanmış olsa da, henüz mahkemede onaylanmadı. Açıklamaya göre bu, “önümüzdeki aylarda” yapılacak bir duruşma sırasında gerçekleşecek. Bu uzlaşma, 2 Aralık 2019’da 10 milyon dolarlık ilk anlaşmanın, DFEH’nin miktarın çok düşük olduğuna dair şikayetleri nedeniyle geri çekilmesinden sonra geldi.

Kotaku’nun Kaliforniya merkezli Santa Monica’daki “kardeş kültürü” hakkında bir raporunun ardından 2018’de başlayan dava, son üç yılda birçok bükülme gördü. Riot’un iddialara ve çalışan geri bildirimlerine yanıtı da değişti.

“Şirket olarak bir yol ayrımında durduk; kültürümüzün eksikliklerini inkar edebilir veya özür dileyip rotayı düzeltebilir ve daha iyi bir Riot inşa edebiliriz. İkincisini seçtik, ”dedi Riot açıklamada. “Kapsayıcılığın norm olduğu, adalet ve eşitliğe derinden bağlı olduğumuz ve çeşitliliği kucaklamanın yaratıcılığı ve yeniliği körüklediği bir kültür yaratmak için çalışan her Riotçu’ya inanılmaz derecede minnettarız.

“2018’den bu yana ne kadar yol kat ettiğimizle gurur duysak da geçmişin sorumluluğunu da almalıyız. Bu anlaşmanın Riot’ta olumsuz deneyimler yaşayanları gerektiği gibi kabul etmesini, oyun endüstrisine daha fazla hesap verebilirlik ve eşitlik getirme konusunda örnek teşkil etme arzumuzu gösterdiğini umuyoruz.”

Kaynak

Avatar for Barbose

Yıldıray Özer
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın kurucusudur. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun ve film içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR