Haberler

Capcom, PC’nin gelecekte oyunlar için ana platformu olmasını istiyor

Capcom’un COO’su, Japon yayın kuruluşu Nikkei’den çevrilmiş bir rapora göre ve Bloomberg muhabiri Takashi Mochizuki tarafından yinelenen bir rapora göre, şirketin PC’yi oyunlar için ana platform haline getirmek istediğini söyledi.

Capcom ayrıca 2022 veya 2023 yılına kadar satışlarının %50’sini PC’de ve %50’sini konsollarda elde etmeyi hedefliyor. Operasyondan sorumlu genel müdür Haruhiro Tsujimoto, bu haftaki Tokyo Game Show’da Nikkei’ye açıklamalarda bulundu.

Capcom ayrıca bu hafta , önceden Nintendo Switch’e özel olan Monster Hunter Rise’ın Ocak 2022’de PC’ye geleceğini duyurdu. Capcom’un bazı oyunları, Monster Hunter World gibi 2018’de fazladan sekiz ay süren konsol sürümlerinin ardından PC’ye gelirken , birçok Resident Evil Village ve Devil May Cry 5 gibi son sürümleri tüm platformlara aynı anda geldi.

Rekor kıran satış rakamları, Capcom’un PC’ye odaklanmayı artırma kararında potansiyel olarak rol oynuyor. Resident Evil serisi, Capcom’un ömür boyu 100 milyon satışı aşan ilk serisi oldu. Capcom’un yatırımcı ilişkileri portalına göre Monster Hunter World 17,3 milyon adet, Resident Evil 7 9,8 milyon adet ve Monster Hunter World: Iceborne 8.2 milyon adet sattı. Bunlar platformlar arası rakamlar, ancak PC satışları kesinlikle büyük bir rol oynadı – bu yılın başlarında sızdırılan veriler , World’ün batıda PC’de PlayStation’dan daha iyi satıldığını gösterdi.

Capcom’un Temmuz 2021 tarihli en son mali raporu , yayıncının yıllık %16,8 artışla 95,3 milyar Yen (859,6 milyon $) satış rakamlarına ulaştığını gösterdi. Capcom’un arcade satışları pandemi sırasında düştü, %18,4 düşüş (183 milyon $) ve işletme geliri %87,7 düşüş (1,4 milyon $) oldu. Capcom’un video oyunu bölümü, net satışları %25,6 (691,3 milyon $) ve işletme gelirini %53,1 (340,2 milyon) artırarak bunu telafi etti.

Kaynak

Avatar for theprect

Sercan Erzincanlı
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın yöneticisidir. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR