Haberler

VALORANT’ta AFK oranı geçen yıla göre ‘yarıdan fazla’ düştü!

Riot Games’e göre, VALORANT’ta uygulanan sistemler geçen yıla göre AFK oranını “yarıdan fazla düşürdü”.

AFK oranı 2020 boyunca benzer bir seviyede kaldı. Ancak Riot, 2021’in başlarında gelişmiş bir AFK tespit sistemi oluşturup davranışı tekrarlayanlar için cezalar verdikten sonra, AFK’ler hızlıca düştü.

Riot, “AFK”yi “devam eden bir oyun sırasında ayrılan veya katılmayan biri” olarak tanımlar ve “tüm rekabetçi takım tabanlı çok oyunculu oyunlar”ın “bir dereceye kadar” bu sorunla karşı karşıya olduğunu söyler.

AFK’ları çözmek ve oyundan alınan keyfi iyileştirmek için Riot, oyundan kopan veya uzun bir süre boyunca tamamen hareketsiz kalan oyuncuları tespit etmenin bir yolunu buldu. Ancak bu, internet kesintileri ve rage quiti bırakma da dahil olmak üzere çoğu AFK’yi kapsasa da, iyileştirme için biraz alan bıraktı.

Sistem “daha kötü niyetli AFK’leri”, yani kasıtlı olarak AFK olan, ancak bağlantıyı kesmemek için oyunda aktif kalanları kapsayamadı. Bu sorunu çözmek için Riot, sistemleri AFK’lere bağlanabilecek belirli davranışları ve ölçümleri aramaya ayarladı.

Riot, “Bu sistemler hakkında belirli ayrıntılara giremiyoruz (AFK’leri nasıl tespit ettiğimizi açıklamak, kötü oyuncuların bu kuralları atlamasını kolaylaştıracağından),” dedi. “Ancak söyleyebileceğimiz şey, odak noktamızın algılama sürecini büyük ölçüde ölçeklenebilir hale getirmek olduğudur.”

Riot ayrıca AFK’ye gitme cezalarının adil ve nadiren AFK olan oyuncular için bağışlayıcı olduğundan emin olmak istedi. Bu hedefe ulaşmak için Riot, oynanan tüm oyunlarda “AFK davranışını” izleyen sistem için mevcut davranışı sergileyen oyunculara bir AFK “derecelendirmesi” oluşturdu.

Riot, “Bir oyuncu ne kadar çok AFK kalırsa, derecesi o kadar düşer ve cezaları gelecekteki bir ihlalde o kadar sert olur” dedi.

Bir oyuncu nadiren AFK olmazsa veya hiç AFK olmazsa, AFK derecesi “iyi” olur, bu da bir oyundan yanlışlıkla bağlantısını kestiği veya AFK’ye geçtiği için ciddi şekilde cezalandırılmayacağı anlamına gelir. Ancak bir oyuncu her oyun rage quit atarsa, uyarıdan yasaklamaya kadar her cezayı alabilir.

Riot, 2022’de AFK algılama sistemini iyileştirmeyi taahhüt ediyor.

Kaynak

Avatar for Barbose

Yıldıray Özer
The Gamer Station Media ve The Gamer Station Community platformlarımızın kurucusudur. Aynı zamanda TGS için eğlence, oyun ve film içerikleri üretir. Onun sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR